Ubezpieczenie IKZE gwarancją spokojnej starości

0
2348
Ubezpieczenia
Zabezpieczenie finansów na emeryturze.

Zalety ubezpieczeń IKZE

Szukając możliwości efektywnego gromadzenia funduszy na starość, warto rozważyć skorzystanie z ubezpieczenia IKZE, tj. indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego.

Czym charakteryzuje się ubezpieczenie IKZE?

Na wstępie warto pamiętać, że IKZE często nie stanowi ubezpieczenia w ściśle formalnym rozumieniu tego słowa. To oczywiście znakomite zabezpieczenie na starość, lecz nie zawsze związane jest z polisą ubezpieczeniową, a rachunek tego typu można również otworzyć między innymi w banku.

Na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego możemy gromadzić i pomnażać środki, które odbierzemy na starość – już po zakończeniu kariery zawodowej. Ich wypłata realizowana jest dzięki trzeciemu filarowi systemu emerytalnego.

Warto pamiętać, że po odłożone pieniądze możemy sięgnąć wcześniej (w dowolnym momencie), choć już nie na tak preferencyjnych warunkach, jak w przypadku odbioru ich na emeryturze (zwolnienia podatkowe). Mogą one stanowić jednak niezastąpiony zastrzyk gotówki w różnego rodzaju kryzysowych sytuacjach, takich jak:
– poważna choroba, uniemożliwiająca kontynuowanie pracy zarobkowej bądź kosztowna w leczeniu
– utrata pracy i trudności w znalezieniu kolejnej przez dłuższy czas.

Co się dzieje ze zgromadzonymi środkami po śmierci?

Właściciel indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego powinien określić osobę (najczęściej bliskiego krewnego), która otrzyma całość zgromadzonego kapitału w przypadku jego przedwczesnej śmierci. W takiej sytuacji osoba obdarowana może wybrać pomiędzy natychmiastową wypłatą pieniędzy (która będzie się wiązać z zapłaceniem podatku) a przetransferowaniem ich na swoje własne IKZE (zwykle zwolnione od dodatkowych opłat).

Kontrola naszych finansów

Rachunek IKZE daje nam duże możliwości kontroli nad zgromadzonymi na nim pieniędzmi. Po pierwsze, dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu jesteśmy w stanie sprawdzić jego stan o dowolnej porze dnia i nocy. Po drugie, możemy w każdej chwili wypłacić całość kapitału. Po trzecie, osoby zainteresowane posiadaniem realnego wpływu na sposób inwestowania przez bank lub towarzystwo ubezpieczeniowe ich oszczędności mogą wybrać rachunek indywidualny. Pozwala on na samodzielne podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Podsumowanie

Zakładając indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego zyskujemy przede wszystkim spokój i bezpieczeństwo. Emerytura w podstawowym wymiarze może okazać się zbyt niska na pokrycie naszych codziennych wydatków, gdy nie będziemy już mogli pracować zawodowo. Właśnie dlatego warto w porę zatroszczyć się o dobrowolny trzeci filar i zwiększyć swoje przyszłe możliwości finansowe.

Leave a Reply