Zmiany w zakresie możliwości otwierania rachunków z wykorzystaniem przelewów weryfikacyjnych

News Forums Produkty finansowe Konta bankowe Zmiany w zakresie możliwości otwierania rachunków z wykorzystaniem przelewów weryfikacyjnych

 • This topic is empty.
Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • #28727
  FinronPL
  Guest

  OD 1 lipca Banki zobowiązane są do stosowanie zapisów rekomendacji KNF dotyczącej bezpieczeństwa transakcji płatniczych wykonywanych w internecie przez banki, krajowe instytucje płatnicze , krajowe instytucje pieniądza elektronicznego i spółdzielcze kasy oszczędnościowo–kredytowe.

  Rekomendacja często przedstawiana była jako wróżba końca ery rachunków otwieranych przy pomocy przelewów weryfikacyjnych. W rzeczywistości, dokument nie zabrania stosowania tej procedury. Wymaga jednak, aby Bank otwierający rachunek w ten sposób, uniemożliwił przy jego wykorzystaniu zawarcie w analogiczny sposób kolejnej umowy rachunku.

  Odwiedziłem strony kilku Banków (m.in. mBank, ING, BZ WBK, PKO BP) i żaden z nich obecnie nie oferuje możliwości otwarcia umowy rachunku z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego.

  Wydaje się jednak, że jest to tylko stan przejściowy. Jak donosi serwis Cashless, ratunkiem dla Banków ma być wspólny projekt ZBP oraz KIR, który zakłada stworzenie czegoś na wzór bazy danych rachunków bankowych, z uwzględnieniem formy jego zawarcia. Obecnie uczestniczyć ma w nim już 2 Banki (m.in Eurobank. Sprawdziłem- na stronie dostępna jest opcja zawarcia umowy poprzez przelew weryfikacyjny), a 14 kolejnych jest zainteresowanych przestąpieniem do niego.

  Quote:

  „Z informacji przekazanych mi dziś przez Dariusza Kozłowskiego, odpowiedzialnego za ten projekt z ramienia ZBP wynika, że system wymiany informacji jest gotowy i przetestowany. 14 banków zadeklarowało przystąpienie do niego a dwa już z niego korzystają. Jednym z nich jest Euro Bank o czym zapewniło mnie biuro prasowe. W przypadku pozostałych banków trwa proces zawierania umów. W perspektywie najbliższych tygodni poszczególne instytucje mają rozpocząć korzystanie z bazy. Wśród nich są między innymi wymienione już wyżej mBank, BZ WBK i Alior.” źródło: Cashless.pl

  Wydaje się więc, że usługa jest tylko chwilowo niedostępna.

  http://finron.pl/przelewy-weryfikacyjne-usluga-chwilowo-niedostepna/

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.