Pora na zmianę pracy

0
2269
Zmiana pracy
W jakim momencie zmienić pracę?

Kiedy zmiana pracy jest koniecznością?

Zmiana pracy kiedy podjąć taką decyzję? Czy w sytuacji kiedy otoczenie wysyła nam charakterystyczne sygnały, czy kiedy sami czujemy, że coś jest nie tak? Jedno jest pewne niezależnie od powodów jeśli w porę nie zmienimy pracy odbije się to na naszym zdrowiu psychicznym a kariera zawodowa prawdopodobnie ugrzęźnie w martwym punkcie.

Przyzwyczajenie sprawia, że potrafimy tkwić w starej pracy przez długie miesiące a nawet lata. Czasami nie chcemy zmienić pracy, bo się boimy tego, że trafimy na szefa despotę lub też, nie podołamy nowym obowiązkom lub tego, że będąc pracownikiem w średnim wieku, nie odnajdziemy się na lokalnym rynku pracy.

Tymczasem doradcy personalni podkreślają, że zmiana pracy nie jest niczym strasznym ani wyjątkowym a ludzie młodzi, którzy właśnie wkraczają na rynek pracy, będą ją zmieniać przynajmniej kilkanaście razy w ciągu całej kariery zawodowej. Kiedy zatem należy zmienić pracę? Na pewno jeśli zauważymy przynajmniej jeden z symptomów wymienionych poniżej:

BRAK CZASU NA ŻYCIE PRYWATNE I RODZINNE

Każdy pracownik powinien czerpać z pracy choćby odrobinę satysfakcji. Ale kiedy jej nie ma i na dodatek musimy spędzać w pracy więcej niż 8 godzin, to bardzo źle. w takiej sytuacji nie istnieje równowaga miedzy życiem zawodowym a prywatnym. Nie możemy zrelaksować się, odprężyć i zająć się rozwijaniem naszych zainteresowań. To boli i wielu pracowników doprowadza do szewskiej pasji. A stąd tylko krok do zgorzknienia i poczucia, że z pracą zawodową nam nie wyszło.

KORZYSTNIEJSZE OFERTY PRACY

Wiele osób wykazuje się sprytem i tak na wszelki wypadek, wysyła swoje oferty pracy do różnych agencji zatrudnienia. A następnie, te agencje oddzwaniają do kandydata i zapraszają go na rozmowy kwalifikacyjne. To znak, że czas poprosić szefa o podwyżkę lub awans. Bo to my mamy asa w rękawie. Bo to my możemy przejść do innej pracy, jeśli szef nam odmówi. Sprawa jest prosta. Jeśli nasza firma płaci nam np. 3 tysiące złotych, a nowa firma proponuje nam 4 tysiące złotych, to wybór jest oczywisty.

POGORSZENIE RELACJI SZEF – PRACOWNIK

Wielu przełożonych, nie chce przekazywać niektórym swoim podwładnym istotnych informacji na temat firmy czasami wręcz unikają rozmowy. To znak, że takiemu przełożonemu zwyczajnie nie zależy na pracowniku. To sygnał, że przełożony nie widzi już pracownika w swoim zespole i będzie robił wszystko, aby się go dyplomatycznie pozbyć. Co zatem powinien zrobić pracownik? Porozmawiać szczerze ze swoim szefem. A gdy złe wieści się potwierdzą, zacząć rozglądać się za nowym zajęciem.

STAGNACJA

Każdy pracownik chciałby rozwijać się zawodowo, otrzymywać podwyżki i awansować. To naturalna kolej rzeczy. Ale gdy pozostaje się na tym samym stanowisku pracy przez okres dłuższy niż 4 lata – to wpada się w pułapkę zastoju zawodowego i rutyny. Niestety wykonywanie tych samych czynności przez dłuższy czas, nie rozwija zawodowo pracownika, tylko powoduje znudzenie pracą. Dlatego też, stagnacji zawodowej należy unikać jak ognia. I gdy zauważymy, że szef nie przydziela nam nowych zadań albo nie proponuje zmiany stanowiska pracy – to trzeba odejść. I samemu zatroszczyć się o swój rozwój zawodowy.

NASZE CIAŁO CHORUJE

Jeśli odczuwamy przykre dolegliwości (np. ból głowy, bezsenność, zaparcia, bóle brzucha, itd.) gdy tylko uświadomimy sobie, że pora iść do pracy – to znak, że obecne zajęcie zupełnie nam nie służy. Nie można tego bagatelizować wręcz trzeba jak najszybciej poszukać sobie nowej pracy. Dokuczliwe dolegliwości, mogą bardzo szybko przekształcić się w poważną chorobę.

ZBYT WYSOKIE KWALIFIKACJE I OCZEKIWANIA

Jeśli uważasz, że masz zbyt wysokie kwalifikacje i umiejętności, które nie są w pełni wykorzystywane i doceniane w firmie musisz w pewnej chwili podjąć decyzję o zmianie pracy lub nawet o otwarciu własnej działalności. Przecież szczęście sprzyja odważnym a nie ma nic gorszego jak poczucie niewykorzystanych szans oraz niezrealizowanych pomysłów.

Leave a Reply