Fundusze Inwestycyjne w ofercie PKO TFI

0
6208
Inwestujemy z pko tfi
Inwestowanie pieniędzy z PKO TFI

Kilka słów o funduszach inwestycyjnych

   Rada Polityki Pieniężnej wciąż utrzymuje wyjątkowo niskie stopy procentowe, co odbija się na oprocentowaniu tradycyjnych metod lokowania oszczędności. Dotyka to przede wszystkim lokatach bankowych oraz kont oszczędnościowych. Obecnie trudno jest już znaleźć lokatę, której oprocentowanie byłoby przynajmniej w stanie zrównoważyć inflację (czyli po prostu sprawić, że nasze oszczędności nie będą się kurczyć). Nic dziwnego, że Polacy coraz chętniej zwracają się ku takim rozwiązaniom, jak fundusze inwestycyjne. Dzisiaj weźmiemy pod lupę jednego z największych operatorów funduszy inwestycyjnych na polskim rynku, PKO TFI czyli Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PKO.

Oferta

   Obecnie PKO TFI mają w swojej ofercie kilkanaście otwartych funduszy inwestycyjnych, a także kilka funduszy zamkniętych.

   Wśród tych pierwszych uwagę inwestorów przyciągają przede wszystkim PKO Technologii i Innowacji Globalnych oraz PKO Surowców Globalnych. Dwa inne fundusze, którym przyjrzymy się w niniejszym artykule, to PKO Akcji Małych i Średnich Spółek oraz PKO Dóbr luksusowych.

PKO Technologii i Innowacji globalny

   Subfundusz PKO Technologii i Innowacji globalny to historycznie patrząc jeden z najlepszych funduszy w ofercie PKO TFI. Od początku swojego istnienia zwiększył swoją wartość o ponad 100%. Jest to również jeden z największych funduszy inwestycyjnych na polskim rynku (wartość aktywów na dzień 31.05. 2017 to aż 1,82 mld zł). Ostatnie kilkanaście miesięcy również było bardzo dobre dla subfunduszu technologii i innowacji, jednak istnieją poważne przesłanki, aby sądzić, że ta passa może się skończyć.

Portfel inwestycyjny Subfunduszu Technologii i Innnowacji to przede wszystkim amerykańskie spółki technologiczne (aż 73% portfela inwestycyjnego stanowią akcje spółek z USA). Wahania notowań funduszy przeważnie stanowią dość dokładne odwzorowanie wahań amerykańskiego indeksu giełdowego NASDAQ, który skupia największe amerykańskie spółki technologiczne. Ostatni miesiąc pokazuje, że NASDAQ znacząco traci za każdym razem, gdy w mediach pojawiają się doniesienia o kolejnym zaostrzeniu stosunków pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną. Jeżeli dalsze miesiące nadal będą obfitować w tarcia polityczne, a tym bardziej jeżeli dojdzie do interwencji zbrojnej USA na Półwyspie Koreańskim, niemal cała amerykańska giełda najprawdopodobniej zanotuje naprawdę potężne spadki. Na razie nic nie wskazuje na to, aby relacje między Stanami a Koreą Północną miały ulec poprawie, dlatego inwestowanie pieniędzy w fundusz, który jest tak silnie uzależniony od amerykańskiej giełdy, jak PKO Technologii i Innowacji, nie wydaje się najlepszym pomysłem na zarobek.

PKO Surowców Globalnych

   To kolejny z najbardziej popularnych funduszy w ofercie PKO TFI (wartość aktywów subfunduszu na 31.05.2017 to 225,89 mln zł, co czyni go jednym z największych funduszy inwestycyjnych w Polsce). Ostatnie parę miesięcy to jednak spadek notowań o ponad 20% i tak naprawdę niewiele wskazuje na to, aby w bliższej przyszłości ta tendencja miała się odwrócić. Wbrew oczekiwaniom wielu inwestorów, tarcia na linii USA Korea Północna wcale nie powodują znaczącego wzrostu wartości złota, podobnie jak taniejący dolar. Nie drożeją również inne surowce, jak srebro, miedź czy ropa naftowa, chociaż teoretycznie warunki powinny windować notowania tzw. twardych aktywów.

Według wielu specjalistów jest to dowód na to, że światowa gospodarka przeszła naprawdę daleko idącą transformację. To może oznaczać, że takie aktywa, jak złoto, srebro czy platyna stanowią już tak naprawdę przeżytek. Symptomatyczne jest to, że w okresie nasilonego napięcia w światowej polityce i wobec groźby wybuchu wojny, inwestorzy zamiast złota lub srebra wolą inwestować w Bitcoiny (to właśnie wirtualne waluty są bowiem zdecydowanie największym wygranym ostatnich miesięcy).

PKO Akcji Małych i Średnich Spółek

   Jakie firmy mogą notować dynamiczny progres w warunkach, gdy światowa gospodarka co i rusz jest wstrząsana kolejnymi tąpnięciami? Według wielu ekonomistów takimi firmami są małe i średnie spółki. Wynika to z faktu, że w odróżnieniu od dużych firm, są one w znacznie mniejszym stopniu uzależnione od takich czynników, jak globalna polityka, ceny surowców itd.. Polski rynek małych i średnich przedsiębiorstw wciąż się rozwija i na razie nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja miała ulec załamaniu.

Podobnie wygląda to w sytuacji Małych i Średnich przedsiębiorstw z takich krajów, jak Niemcy, Austria czy Irlandia. Akcje spółek z tych państw również znajdują się w portfelu inwestycyjnym funduszu. Te przypuszczenia potwierdzają wyniki osiągane przez subfundusz PKO Akcji Małych i Średnich Spółek. Przez ostatnie miesiące fundusz wyraźnie zyskuje (prawie 17% w przeciągu ostatnich 12 miesięcy; niemal 40% w przeciągu ostatnich 36 miesięcy), a jakiekolwiek globalne problemy nie wywierają zbyt dużego wpływu na jego notowania. Według branżowego portalu Analizy Online PKO Akcji Małych i Średnich Spółek zasługuje na 5 gwiazdek. Pozostaje nam zgodzić się z tą opinią.

PKO Dóbr Luksusowych

   Jaki rodzaj dóbr drożeje w czasie wzrastającej niepewności na globalnych rynkach finansowych a nawet w samym apogeum kryzysu finansowego? Odpowiedź możne wydać się niektórym zadziwiająca, ponieważ drożeją przede wszystkim tzw. Dobra Luksusowe. Paradoksalność tej odpowiedzi jest jednak jedynie pozorna. Wystarczy rzut oka na statystyki, aby przekonać się, że ostatni wielki kryzys finansowy wcale nie uszczuplił portfeli najbogatszego odsetka ludzkości. Co za tym idzie, popyt na luksusowe zegarki, samochody czy jachty również nie uległ zmniejszeniu. W kontekście tych faktów PKO Dóbr Luksusowych w przeciągu ostatnich 12 miesięcy zyskał niemal 20% i nic nie wskazuje, aby ta tendencja wzrostowa miała ulec osłabieniu. Nawet w sytuacji jeżeli światowa sytuacja polityczno-ekonomiczna nadal będzie się komplikować. W portfelu funduszu PKO Dóbr Luksusowych znajdują się akcje między innymi takich spółek, jak CHRISTIAN DIOR, DAIMLER czy DIAGELO.

Leave a Reply