Miliardowe zadłużenie Polaków

0
1239
zadłużenie polaków

Marzenie o postawieniu własnego domu lub o zakupie nowego mieszkania jest dla młodych dużym wyzwaniem. Niestety grupa ludzi, których stać na tak wielki wydatek bez zaciągania kredytów, jest bardzo mała. Pozostałą o wiele większą część stanowią kredytobiorcy, dla których jest to jedyna poza wygraną w Lotka, dostępna możliwość na spełnienie marzeń o własnym kącie.

Pomimo ogromnej popularności, jaką cieszą się kredyty bankowe, jak pokazują zestawienia finansowe, ogólne zadłużenie mieszkańców Polski sięgają zatrważających sum wyrażanych w mld zł. Średnie zadłużenie to kilkanaście tys. zł, przy czym najwyższe wynoszą nawet ponad 100 mln zł. Co więcej, nic nie wskazuje na poprawę tak złej sytuacji, gdyż taki stan rzeczy utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie od kilku lat.

Powodów tak niesprzyjającej sytuacji finansowej można się doszukiwać w różnych miejscach. Przede wszystkim są to nie do końca przemyślane decyzje odnośnie dokonanych transakcji, a także nieumiejętne korzystanie z krat kredytowych i innych produktów bankowych.

Niezbyt wielu ludzi myśli także o oszczędzaniu na przysłowiową „czarną godzinę”. Jak szacują specjaliści problemy finansowe z powodu zaciągniętego kredytu ma ponad 2 mln osób.

W sytuacji problemów finansowych proponuję zacząć od sporządzenia budżetu domowego. Jest to pierwszy krok żeby uporządkować i ogarnąć złą sytuację naszych finansów osobistych.

Niestety długi Polaków wciąż rosną, lecz w trochę wolniejszym tempie. Być może jednak jest to pewne światełko w tunelu, jednakże wciąż długa droga do ustabilizowania sytuacji, nie mówiąc już o jej poprawie.

Leave a Reply