Czy lokata krótkoterminowa może być opłacalna?
Klienci, którzy zdecydują się ulokować pieniądze na lokacie bankowej, muszą wybrać jedną z wielu różnych propozycji dostępnych na rynku finansowym. Długość okresu trwania depozytu stanowi jedno z kluczowych kryteriów wyboru odpowiedniej formy oszczędzania. Większość osób decyduje się na lokatę roczną lub dwuletnią, ale szereg instytucji oferuje im także krótkoterminowe lokaty bankowe, które trwają od jednego dnia do trzech miesięcy. Czy lokata krótkoterminowa jest produktem, który zasługuje na naszą uwagę?
Kiedy warto ulokować pieniądze na krótki okres?
Obecnie coraz więcej osób otrzymuje wypłatę pensji bezpośrednio na swoje konto bankowe. Zwykle pomiędzy zaksięgowaniem przychodu w banku a opłaceniem czynszu, rachunków za media oraz rat kredytu hipotecznego mija kilka do kilkunastu dni. W tym czasie pieniądze leżą na nieoprocentowanym rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowym i nie przynoszą zysku właścicielowi. Jeśli natomiast te kilka tysięcy złotych, które co miesiąc przewijają się przez konto bankowe, wrzuci się na krótkoterminową lokatę na czas, gdy nie będzie potrzeby korzystania z nich, powiększy się nieco swój kapitał.
Wiele osób zamiast regularnie posługiwać się kartą debetową lub kredytową woli płacić za zakupy przelewem bankowym korzystając z bankowości internetowej oraz sklepów on-line. Ponieważ zwykle nie używa się wtedy swojego konta podczas weekendu, warto w piątek wpłacić pieniądze z ROR-u na trzydniową lokatę. W ten prosty sposób można pomnażać swój kapitał bez większego wysiłku i wyrzeczeń. Przez lata sprytnego zarządzania pieniędzmi można na tym sporo zyskać.
W sytuacji, gdy planuje się znaczący wydatek, taki jak zakup samochodu, mieszkania lub zagranicznych wczasów, zwykle przez pewien czas na rachunku rozliczeniowym kupującego znajduje się duża suma pieniędzy. Warto wtedy wrzucić ją na konto oszczędnościowe lub krótkoterminową lokatę bankową, ponieważ przy takich kwotach odsetki są znaczące – można zarobić nawet kilka złotych dziennie!
Lepiej zarobić nieco mniej na krótkotrwałym depozycie, niż stracić wszystkie odsetki po zerwaniu długoterminowej lokaty w sytuacji, gdy nagle potrzeba gotówki na niespodziewany wydatek. Dlatego też, aby zapewnić sobie większą płynność finansową, warto chociaż część pieniędzy trzymać na krótkoterminowych lokatach. Ponadto, obecnie na rynku występują wyjątkowo niskie stopy procentowe, co nie sprzyja oszczędzaniu. Osoby, które trzymają część kapitału na krótkich lokatach będą mogły od razu skorzystać z nowych stóp procentowych w sytuacji ich wzrostu.
Duża elastyczność kosztem oprocentowania
Krótkoterminowe lokaty bankowe są oprocentowane niżej, niż długotrwałe depozyty. Niemniej jednak, w pewnych sytuacjach stanowią one znakomity sposób na zmuszenie kapitału do pracy i optymalne wykorzystanie środków pieniężnych. Pozwalają także na poprawę płynności finansowej oszczędzającego, oraz na dywersyfikację inwestycji i ograniczanie ryzyka zmiany parametrów rynkowych. Ponieważ nie wszystkie banki oferują tego typu usługi swoim klientom, warto skorzystać z rankingu lokat dostępnego w internecie i porównać ze sobą różne oferty depozytowe, aby znaleźć odpowiednią propozycję oszczędnościową.
Dla mnie bardzo istotny jest również niski próg wpłaty do założenia lokaty. Nie dysponuję dużymi kwotami także poziom rzędu 1000zł wydaje się optymalny.