Kredyt konsolidacyjny, spirala zadłużenia

0
2432
Pożyczka konsolidacyjna
Jak działa konsolidacja kredytów?

Dobry kredyt konsolidacyjny

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że kredyt jest stosunkowo łatwo zaciągnąć, natomiast ciężej go spłacić. Konsekwencją tego jest sytuacja w której dużo ludzi nie radzi sobie z uregulowaniem zadłużenia. Dodatkowo część osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieją sposoby na wyjście z niekorzystnej sytuacji finansowej. Poniżej omówimy dwa istotne zagadnienia dotyczące porządkowania finansów.

Spirala zadłużenia

zaciąganie kredytów oraz pożyczek na spłatę wcześniejszych zobowiązań to gotowy przepis na spiralę zadłużenia

Łatwo dostępna gotówka szczególnie w postaci kredytów oraz pożyczek w instytucjach parabankowych często jest przyczyną wejścia w spiralę zadłużenia. Mając problem ze spłatą pożyczek klient zaciąga kolejne, co w praktyce oznacza zwiększenie kwoty zadłużenia oraz konieczność spłacania więcej niż jednej raty miesięcznie. W takiej sytuacji wystarczy jeden poważny nieprzewidziany wydatek, utrata pracy lub inne zdarzenie losowe, aby wpaść w poważne tarapaty skutkujące problem ze spłatą zobowiązań. Niespłacone w terminie długi to dodatkowe odsetki karne, a w ostateczności wizyta komornika. Spirala zadłużenia czyli zaciąganie kolejnych kredytów na spłatę poprzednich, szybko prowadzi do całkowitej utraty zdolności spłaty zadłużenia.

Jak uporządkować zadłużenie?

  • w pierwszej kolejności zapisujemy i analizujemy wszystkie miesięczne wydatki,
  • staramy się ograniczyć niepotrzebne wydatki,
  • w przypadku wielu pożyczek, kredytów i kart kredytowych należy rozważyć uruchomienie kredytu konsolidacyjnego,
  • można również spróbować zawrzeć porozumienie pomiędzy wierzycielami, a dłużnikiem. Wierzyciel może zobowiązać się do zawieszenia kar umownych oraz dodatkowych odsetek, a także pozwala na spłatę w mniejszych ratach, choć rozłożonych na dłuższy okres czasu, to z kolei umożliwia spłatę kredytu dłużnikowi. Takie rozwiązanie jest często stosowane w przypadku, kiedy dłużnik po wpadnięciu w spiralę zadłużenia nie może sobie poradzić z terminową spłatą należności.

Kredyt konsolidacyjny

połączenie niekorzystnych zobowiązań w jeden kredyt konsolidacyjny może uporządkować finanse i obniżyć ratę

Najprościej rzecz ujmując, kredyt konsolidacyjny jest długiem, który zaciągamy w banku, aby spłacić poprzednio zaciągnięte kredyty, karty kredytowe oraz pożyczki. Po uzyskaniu kredytu konsolidacyjnego pieniądze przelewane są bezpośrednio na rachunki instytucji w których powstały zobowiązania, a nie na prywatne konto klienta. W wyniku takiej transakcji klient zostaje tylko z jednym kredytem i jednym wierzycielem oraz jedną comiesięczną ratą. Dostępna jest również opcja kredytu konsolidacyjnego w której oprócz spłaty zobowiązań otrzymujemy dodatkowe środki na dowolne wydatki.

Bez wątpienia zaletą zamiany dotychczasowych zobowiązań na jeden kredyt konsolidacyjny jest poprawa czytelności naszych zobowiązań, dodatkowo klient jest zobowiązany do opłacania jedynie jednej raty w porównaniu do poprzedniej sytuacji – kilku rat kierowanych do różnych instytucji.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje kredytów konsolidacyjnych, są to kredyty gotówkowe oraz hipoteczne. Kredyt gotówkowy dostarcza gotówkę na podobnych poziomach oprocentowania jak w przypadku innych kredytów gotówkowych i zazwyczaj udzielany jest 5 do 10 lat. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny charakteryzuje się korzystniejszym niższym oprocentowaniem, natomiast bez wątpienia wymaga dużo wyższego zabezpieczenia dla banku w postaci własnej nieruchomości.

Zapoznaj się z listą kredytów konsolidacyjnych dostępnych na rynku.

materiały źródłowe: https://serwisfinansowy.pl/kredyt-konsolidacyjny/

 

Poniżej zamieściliśmy najpopularniejsze kredyty konsolidacyjne wraz z podstawowymi parametrami: oprocentowaniem, maksymalną kwotą kredytu oraz informacją o dopuszczalnym okresie kredytowania:

Leave a Reply