Jak oszczędzać?

0
2361
Gdzie szukać oszczędności?
Metody oszczędzania

Kilka sposobów na oszczędzanie pieniędzy?

Planowanie budżetu domowego to trudna i zarazem bardzo ważna rzecz. Zwłaszcza, gdy zdarza się, że nie starcza nam pieniędzy do pierwszego. Paradoksalnie dlatego, że mamy problemy finansowe, nie mamy z czego oszczędzać, powinniśmy właśnie to robić. Najwyższy czas zwrócić uwagę na zbędne wydatki, ocenić nasze postępowanie jako konsumenta i świadomie przyjrzeć się swoim potrzebom.

Oszczędzanie jest bardzo ważne nie tylko wtedy, gdy chcemy na coś odłożyć, ale również, gdy mamy długi. W tej drugiej sytuacji wręcz jesteśmy do tego zmuszeni i nie będzie to wynikiem naszej dobrej woli. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiono kilka sposobów na odłożenie gotówki. Może to być gotówka na czarną godzinę, spłatę zobowiązań lub inne potrzeby.

Jedzenie

Gotujemy sami. Nie korzystamy z restauracji, barów itp. zabierajmy ze sobą jedzenie nawet, gdy gdzieś jedziemy. Kanapki, owoce, woda będą najlepszym rozwiązaniem. Zakupy spożywcze róbmy hurtowo, zwłaszcza, gdy jest promocja. Jednorazowy wydatek na produkty, których ciągle używamy na pewno się opłaci.

Zakupy w galeriach handlowych

Postarajmy się nie spędzać wolnego dnia w galerii handlowej ponieważ prawdopodobnie kupimy wiele niepotrzebnych rzeczy. Alternatywą są zakupy przez Internet, oczywiście u sprawdzonych sprzedawców. Zakupy zrobione w ten sposób są zazwyczaj o wiele bardziej przemyślane, niż te robione w pośpiechu wśród sklepowych półek i wieszaków. Jeśli już wybierzemy się do galerii handlowej wcześniej zróbmy listę niezbędnych rzeczy, które musimy kupić i ustalmy maksymalną ilość pieniędzy jakie możemy wydać. Korzystajmy z promocji oraz kart lojalnościowych w sklepach, w których regularnie robimy zakupy.

Płatności

Może się to wydawać trochę uciążliwe, ale warto płacić gotówką a nie kartą kredytową. Gdy widzimy jak ubywa nam z portfela pieniędzy w sposób naturalny jesteśmy bardziej ostrożni w wydatkach 🙂 Dlatego, w dniu otrzymania pensji wybierzmy z konta określoną kwotę i rozporządzajmy nią przez ustalony czas. Płacąc gotówką jesteśmy w stanie bardziej świadomie kontrolować nasze wydatki. Płacąc kartą często dowiadujemy się o jej opróżnieniu o wiele za późno.

Złe przyzwyczajenia

Wiele rzeczy, które mamy w domu kupujemy z przyzwyczajenia. Zastanówmy się, ile miesięcznie na nie przeznaczamy i czy nie dałoby się ich czymś zastąpić, o ile w ogóle są nam potrzebne. Zmieńmy również nasze zwyczaje żywieniowe, wyjdzie to na dobre zarówno dla naszego zdrowia jak i dla portfela.

Podróżujmy taniej

Wykorzystajmy do tego rower lub komunikację miejską. Również ta zmiana wpłynie na nasze zdrowie. Jazda na rowerze, czy też spacer do przystanku zaowocuje lepsza kondycją i oszczędzimy także na wizycie u lekarza i lekach.

Oszczędzajmy prąd i wodę

Wyłączanie sprzętów z gniazdka, gdy przez dłuższy czas będą nieużywane jest bardzo dobrym pomysłem. Używanie deszczówki do podlewania kwiatów w ogrodzie również jest bardzo dużą oszczędnością ponieważ rośliny potrzebują bardzo dużo wody i gdy uda nam się jej zebrać na chociaż połowę podlewania to będzie nasz sukces.

Rachunkowość domowa

Możemy prowadzić ją w zwykłym 16 – kartkowym zeszycie lub w programie pobranym z Internetu na własny komputer. Najważniejsze jest jednak to aby pamiętać o wszystkich wydatkach jakie w danym miesiącu ponieśliśmy. Po jego upływie przyjrzyjmy się im i oceńmy, z czego mogliśmy zrezygnować i ile na tym zaoszczędzić.

Często małymi krokami można zdziałać wielkie zmiany swoim życiu. Potrzeba do tego wytrwałości i umiejętności omijania pokus. Dobrym sposobem jest ustalenie sobie nagrody za ciężką pracę, jaką było oszczędzanie. Nagroda te nie może kosztować majątku ponieważ mogłoby to popsuć nasz ciężko wypracowany sukces. Ważne jednak, aby sprawiła nam radość i motywowała do dalszych działań a powoli przyzwyczaimy się do nowego trybu życia i nie będzie on już dla nas ciężarem.

Leave a Reply