Fotogrametria jako pomysł na biznes

0
5997
3d skan
Jeden z pomysłów na ciekawy biznes

Co to jest fotogrametria?

Fotogrametria jest to metoda odczytywania wymiarów, odtwarzania kształtów obiektów na podstawie zdjęć wykonanych z różnych stron. Mówiąc prościej dysponując tylko aparatem fotograficznym oraz odpowiednim programem komputerowym możemy stworzyć dokładny model 3D przedmiotu. Uzyskany efekt może być porównywalny lub nawet lepszy od skanu bardzo drogim skanerem 3D.

Kto może się zająć fotogrametrią?

Niewątpliwie jest to pomysł na zarobek głównie dla osób, które miały już styczność z programami do grafiki 2D i 3D. Z drugiej strony cały proces uzyskania modelu 3D, który opiszemy poniżej nie jest bardzo skomplikowany i przy odrobinie samozaparcia można się szybko tego nauczyć startując praktycznie od zera.

Jak zacząć?

Żeby przetestować potencjał tej metody wykorzystamy aparat fotograficzny oraz oprogramowanie, które przekształci wykonane zdjęcia w model 3d z teksturą. Do naszego testu użyliśmy:

  • aparat Nikon ze statywem (komórka z dobrym aparatem również powinna wystarczyć),
  • średniej klasy komputer z procesorem i5 i 8GB RAM,
  • program komputerowy do przekształcania zdjęć w model 3D,
  • namiot bezcieniowy – nie jest konieczny ale znacznie ułatwia pracę (uzyskujemy jednolite tło i oświetlenie również eliminujemy nadmierne odblaski na przedmiocie).

Zdjęcia

Do testu specjalnie wybraliśmy trudny obiekt, starą figurę rycerza z dużą ilością detali. Zdjęcie poniżej:

Fotogrametria
Figura wykorzystana do testu fotogrametrii

Wykonano trzy serie zdjęć dookoła figury na różnych wysokościach. Aparat umieszczony był na statywie a figurka obracana na podstawce o 360 stopni. Przy każdym obrocie robiliśmy zdjęcie, po uzyskaniu pełnej serii zdjęć dokoła figurki operacja była powtarzana z aparatem umieszczonym na innej wysokości. Każda z trzech serii składa się z około siedemdziesięciu zdjęć.

Fotogrametria
Trzy serie zdjęć na różnych wysokościach.

Uzyskany efekt – czyli model 3D z teksturą

Efektem naszej pracy jest wysokiej jakości model 3D figury razem z teksturą, gotowy do wykorzystania w każdym popularnym programie do obróbki 3D (Blender, 3ds Max, SketchUp). Model powinien zostać jeszcze poddany drobnej obróbce, która wyeliminowałaby małe niedociągnięcia, ale na potrzeby naszego testu uzyskany efekt jest w pełni satysfakcjonujący. Animacja poniżej przedstawia poziom detalu jaki udało się nam uzyskać:

Jak zarobić na fotogrametrii

Stosując fotogrametrię możemy stworzyć bazę wysokiej jakości modeli 3D. Tego typu wirtualne przedmioty są używane, w grach komputerowych, wizualizacjach, animacjach, filmach i telewizji jako element scenografii. Możliwość wydrukowania rzeźby w domu na drukarce 3D wydaje się być również atrakcyjna 🙂

Wirtualna rzeczywistość rozwija się błyskawicznie, można więc założyć, że popyt na unikalne obiekty 3D będzie rósł. Sprzedaż wirtualnych przedmiotów poprzez portale internetowe lub własną stronę przy określeniu odpowiedniej polityki praw autorskich może okazać się bardzo opłacalna, przynajmniej do czasu, kiedy drogie na dzień dzisiejszy skanery 3D nie staną się powszechnie dostępne.

Leave a Reply