Co warto wiedzieć o rachunku firmowym?

0
55
Dobry rachunek firmowy
Konto dla firmy

   Konto firmowe to jedno z narzędzi o kluczowym znaczeniu dla efektywnego prowadzenia firmy. Posiadanie odrębnego rachunku firmowego umożliwia bardziej precyzyjną kontrolę wydatków firmy. Oprócz tego, posiadanie odpowiedniego konta firmowego znacząco ułatwia prowadzenie własnego biznesu: to właśnie z rachunku firmowego przedsiębiorca dokonuje między innymi wpłat składek do ZUS lub US, a także bieżących rozliczeń z kontrahentami.

   Posiadanie rachunku firmowego wiąże się również z innymi istotnymi zaletami. W pierwszej kolejności należy tutaj wymienić znacznie ułatwiony proces starania się o kredyt bankowy. Dzięki zebraniu wszystkich transakcji, tj. de facto całej historii finansowej firmy w jednym miejscu, bankowi będzie o wiele łatwiej o weryfikację zdolności kredytowej. W przypadku firm, które nie korzystają z rachunków firmowych, wnioskowanie o kredyt z banku każdorazowo wiąże się z koniecznością dostarczenia bankowi dużej liczby dokumentów, obrazujących historię finansową przedsiębiorstwa, co rzecz jasna wymaga zainwestowania sporej ilości czasu. W porównaniu z tym, procedura pozyskiwania kredytu bankowego w przypadku przedsiębiorstw posiadających rachunek firmowy jest znacząco uproszczona, ponieważ bank ma bezpośredni wgląd w historię finansową firmy.

   Kolejną istotną zaletą posiadania rachunku firmowego jest możliwość „zautomatyzowania” regulowania określonych należności. Wystarczy na stronie internetowej banku ustawić kilka dyspozycji stałych, comiesięcznych przelewów, i już nie musimy zawracać sobie głowy takimi sprawami, jak na przykład regulowanie rachunków za prąd lub wynajem lokalu.

 Na co zwrócić uwagę wybierając konto firmowe dla naszej firmy?

   Kiedy już udzieliliśmy odpowiedzi na pytanie pt. czy warto posiadać rachunek firmowy, należy bliżej przyjrzeć się kryteriom i wymaganiom, jakie powinno spełniać konto tego rodzaju po to, aby naprawdę dobrze służyło naszej firmie.

Jakimi cechami powinien więc odznaczać się dobry rachunek firmowy?

   Oczywiście, najważniejszym kryterium oceny jeżeli chodzi o konta firmowe są koszty związane z ich prowadzeniem. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, a także w przypadku firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność: jak wiadomo, w takich sytuacjach liczy się każda złotówka. Wybierając konto firmowe dla firmy należy więc zwrócić uwagę na koszty związane z użytkowaniem rachunku. Koszty te można podzielić na kilka kategorii:

  • Opłaty za samo prowadzenie rachunku
  • Opłaty za przelewy oraz wypłaty środków z bankomatów
  • Opłaty za kartę kredytową

   Trudno ocenić, który z wymienionych powyżej kosztów ma najbardziej istotne znaczenie jeżeli chodzi o finanse firmy. Bez wątpienia, niezwykle istotne są opłaty za przelewy, zwłaszcza w przypadku tych przedsiębiorstw, które w każdym miesiącu dokonują dziesiątek lub nawet setek płatności. W takim wypadku warto zdecydować się na usługi banku, który oferuje dużą liczbę bezpłatnych przelewów. Istotną kwestią jest również rodzaj karty kredytowej: im wyższy jest możliwy debet, tym lepiej dla przedsiębiorcy. Korzystanie z karty kredytowej z dużą pulą debetu często bardzo ułatwia utrzymanie płynności finansowej firmy, na przykład dzięki możliwości regulowania licznych bieżących kosztów nawet wówczas, gdy na rachunku firmowym nie zbyt dużej ilości środków.

   W przypadku tych przedsiębiorstw, które trzymają na rachunku firmowym większe kwoty pieniędzy, istotne znaczenie ma rzecz jasna również oprocentowanie rachunku a także dostęp do instrumentów inwestycyjnych, takich jak na przykład lokaty, konta oszczędnościowe czy fundusze inwestycyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here